ZLA KOLATA 🇲🇪

Kollata ë Keqe (2534) 20.10.21 jsem stanul na nejvyšším bodu Černé Hory po výstupu z osady Vusanje. Hora se nachází na hranici s Albánií v pohoří Prokletije, kterému se přezdívá balkánské Alpy.

V říjnu 21 jsem navštívil další balkánskou zemi – Černou horu, její hlavní město Podgoricu a hlavně nejvyšší horu. Jmenuje se Zla Kolata (alb. Kollata e Keqe) a leží v pohoří Prokletije, kterému se přezdívá balkánské Alpy. Počasí jsem trefil a užil jsem si zde krásné babí léto mimo civilizaci. 

DEN 1 – Přílet a přesun na místo činu

Pětidenní dobrodružství začalo ideálně, ranním vlakem jsem se dostal do Vídně, odkud jsem jel metrem na letiště. Let do Podgorici proběhl svižně a po hoodně laxní kontrole covid certifikátu jsem již stál na prosluněném mini vlakovém nástupišti u letiště, kde je obsluhována trasa Bar – letiště – Podgorica, tento vlak mě svezl do centra, zadarmo, průvodčí nikde. 

Autobusové nádraží v Podgorici je hned u vlakového. Proto jsem měl po chvíli zakoupený lístek do vesničky u Albánských hranic v horách Gosinje. Sem jel autobus přes 4 hodiny a objeli jsme kus státu, mimojiné i městečko Plav, kde jsem se zastavil po cestě zpět !   

V Plavu jsme přesedli z busu do maršrutky, a borec mě zavezl až do Gosinje. Zkoušel jsem jej ukecat až do Vusanje, což byla poslední instance aa východiště do hor, kde jsem měl zamluvené ubytování u jedné rodiny. To nevyšlo, ale nezoufal jsem a vydal se pěšky. Po chvíli jsem stopnul nějakého místňáka, který mě ochotně zavezl teréňákem až na požadované místo 🙂 

Po krátkém seznámení s hostiteli, umytí a nachystání na ranní start jsem šel spát v solidní kose. Přeci jen už bylo po turistické sezoně, byl jsem v celé vesnici jediný turista, topilo se jen v kamnech v přizemí guesthousu. Budíček jsem měl na 5 ráno, na túry se snažím chodit brzy a taky jsem čekal, že bude po cestě sníh (a taky, že byl),, tak jsem si raději chtěl nechat rezervu. 

DEN 2 – ZLA KOLATA 

Začal jsem pěkně zostra a po 6 ráno jsem byl nad osadou a šel vstříc horským masivům. Terén se s přibývajícími výškovými metry měnil a na to, že byl konec října, tak bylo fakt krásně 🙂 počasí jak se říká – vyšlo.

Tagged with: