RYSY 🇵🇱

Nejvyšší hora Polska – 2503 m.n.m. ze Slovenska 17.8.2018 (8.40).

Hned při mojí první návštěvě Vysokých Tater jsem se vydal na tu nejvyšší dostupnou horu ze slovenské strany – Rysy. Vrchol leží na slovensko-polské hranici a od štrbského plesa na něj vede cca 4h trasa. Je to zároveň nejvyšší hora Polska.

Ubytovaný jsem tehdy byl v kempu štrba pod stanem. Kemp je nedaleko železniční zastávky. Na Slovensko jsem se dostal vlakem, posléze se přemisťuji busem, zubačkou, električkou. Ráno jsem vstal před pátou, abych stihl první zubačku k plesu. Odtud jsem nakonec přestoupil na električku, jedna zastávka na popradské pleso a jde se. Když jsem na rozcestí u Popradského plesa, míjím náklad k vynesení na chatu pod Rysmi. Tehdy jsem si netroufl, protože jsem nevěděl co mě čeká, teď, při aktualizaci článku bych již možná i něco nahoru vzal 🙂

Stoupám deskou doliny a vychutnávám si poprvé Vysoké Tatry. Hned od začátku vidím vrcholy jako Končistá, Patria, Vysoká…) Moc se mi na horách líbí, navíc jsem vychytal super počasí. Vzhledem k tomu, že jsem šel v 5 ráno a je všední den, nemám žádné zástupy, ale pěkně hory prakticky jen pro sebe (alespoň na cestě nahoru). Je zde pár velmi dobře zajištěných míst, takže nic nebrání tomu vystoupat až k Chatě. Odsud je to do sedla Váhy už jen kousek. Odtud pak na vrchol také. Vyšlapáno, žádné záludnosti, musíte dávat pozor kam šlapete a být opatrní a jistě se vám výšlap zdaří. Nezapomeňte na opatrnou cestu dolů.

V 8 40 jsem byl na pánka na hoře. Tedy něco kolem 3h jsem šel od zastávky Popradské pleso. To je dobrý čas. Výlet se mi moc líbil ! A to tak, že jsem v kempu zůstal a šel další den to samé, akorát jsem u žabího potoka zahnul doleva po modré a šel na Koprovský štít.

ALBUM GOOGLE PHOTOS ZDE https://photos.app.goo.gl/hpQfG2aHfb4XPPod9

4.6.2021 jsem pak tuto horu vylezl i z Polska se zimní výbavou.

Tagged with: