Kriváň (2494)

Kriváň je jedním ze symbolů Slovenska, dokonce je na euro minci a údajně by na něj vystoupit za život každý Slovák. Je to taky první hora Vysokých Tater ze západu. Jsou z něj nádherné výhledy. Dostat se na Kriváň můžete 2 trasami, od Tří Studniček, nebo od Jamského plesa.

Já jsem šel tu od Tří Studniček, ukazatel říkal něco pod 4 hodiny. Do těch jsem se rozhodně vlezl, čas byl i o něco rychlejší. Měl jsem štěstí, že nahoru nešly davy.

K výchozímu bodu trasy jsem se dostal stopem, protože mě autobus z Liptovského Mikuláše vyhodil u Podbanské a zdarec. Tak čumím, hned zrána docela blbá zpráva, ale řekl jsem si, že tam dojdu holt pěšky (no zabralo by to nějakou tu hodinku). Naštěstí ale kolem mě jeli Vlado a Luke – dvaja bombarďáci zo Slovenska 🙂 a vzali mě s sebou, posléze šli přes Jamské pleso. Potkal jsem se s nimi zase až na vrcholu, dolů jsme pak šli spolu a dokonce mě pak hodili k Liptovskému Mikuláši. To mi ten den hodně pomohlo a ušetřilo síly.

Trasa na Kriváň je v pohodě, jdeš lesem, kosodřevinou, potom už po kamení, ve vyšších výškách pak už terén tuhne, ale pořád se po něm dá jít, maximálně se trošku přidržet, pomoci si rukama. Chodí sem hodně lidí přes sezonu. Místy exponované, ale jsou to hory. Určitě to zvládnete 🙂

album zde : https://photos.app.goo.gl/VKo9LqU7YUkiXF437

Tagged with: