Pobaltí 2020 – Riga a Vilnius

Na přelomu ledna a února jsem se vydal do destinace, kam jsem se vždy chtěl aspoň na pár dnů podívat, do pobaltí, kde se nachází magické trio – Lotyško, Litva a Estonsko. Vždy jsem o nich četl a snažil se zapamatovat hlavní města, až ejhle – před vypuknutím korony jsem se sem stihl vydat – respektive jen do dvou L – Lotyšska a Litvy.

Letěl jsem z Prahy, kam jsem se pohodlně z Ol svezl vlakem. Po příletu do Rigy jsem nastoupil do minibusu 322 a ten mě svezl až do centra. Využít můžete taky klasického autobusu 22. Lístek stojí 1,15 E a nejlevněji ho koupíte v automatu, nebo v síti prodejen Narvesen, která je i na letišti 🙂

V Rize jsem se objevil k večeru, pořešil jsem si ubytko v hostelu, hned v starém městě a šel se ven projít po hlavní ose kolem katedrály, radnice, k řece u hradu a kolem vítězného sloupu.

Podobné kolečko s ještě větším perimetrem jsem absolvoval i následující den a poté hurá do Vilniusu, hlavního města Litvy – busem LuxExpress z autobusáku u trhů. Cesta trvala cca 4 hodiny a zvládl jsem si po cestě pěkně odpočinout.

Ve Vilniusu je autobusové nádraží kousek od Starého města a tržiště, které jsem prolezl, koupil si ovoce a sluchátka na ulici za 2 eura :-p Poté už jsem se ocitl na kopečku, odkud byl výhled na Vilnius, který se vyznačuje velkým počtem kostelů a věžiček. Cestou z vyhlídky jsem se prošel UŽupskou republikou, což je neuznaná minirepublika, která má vlastní zákony, činitele. No úsměvné. Podpořil jsem jejich obchod a nakoupil zásoby.

Prolezl jsem následně i celé centrum, určitě útulné a příjemné. Na hlavním náměstí je pěkná katedrála s věží a na kopci starý hrad. Kousek za centrem je také hora Tří křížů, ze které je pěkný pohled, stejně tak je vidět z náměstí.

Noc strávený ve Vilniusu byla fajn, večer a druhý den jsem se sblížil s pár lidmi, pokecali jsme, pojedli a potom jsem se vrátil autobusem zpátky do Rigy. Tady jsem si vychutnal poslední fajn den a poslední noc ve stejném hostelu, kde jsem vlastně chyběl jednu noc 😀 Potom už nezbývalo než se dostavit na letiště a letět do Prahy, poté do Olomouce a hurá do postele !

 

Jak efektivně zálohovat WordPress

Během praxe se člověk setká s různými situacemi. Samozřejmě jako jedna z prvních je ta, že potřebujete zálohu webu, často i s databází. Vždy jsem toto dělal ručně, přímo z FTP a potom z phpmyadmina export sql, ale při častějších zálohách a pokusech se mi osvědčil nejvíce následující plugin :

BackWPup

Zálohování bystě neměli řešit pouze při přesunu. Měla by to být automatická činnost nastavená v rozumném intervalu (týdně, měsíčně) pro bezpečný a ladný chod beze ztrát.

Kdy zálohovat weby a WordPress

  • Aktualizujeme jádro WP
  • Instalujeme nové (neotestované/podezřelé) pluginy
  • Přesunujeme web na jiný hosting/doménu
  • Máme strach o svá data..
  • dochází k napadení
 

Kde a jak kupuji letenky a jízdenky

Poslední dobou jezdím vlakem – autobusem, jen do okolních států, případně až na místě určení. Ostatní cesty jsou vesměs letecky.

Jak a kde hledám letenky ? Zatím jsem letěl jen s 3, respektive 2 dopravci, hned vysvětlím. Konkrétně to jsou Ryanair, dceřiná Laudamotion a taky WizzAir, kde mám dokonce i členství. Všechno to jsou nízkonákladovky, takže víceméně po Evropě, malá nabídka doprovodných služeb (což mi je srdečně jedno) se kompenzuje při ceně letenek a někdy jsou opravdu dobré akce.

Takže létám s těmito společnostmi a také jsem časově flexibilní ! Proto si vyberu levný termín a podle něj si přizpůsobím volno, hodně lidí to dělá naopak. Hledají letenky na termín kdy si dají dovolenou. Když plánujete dopředu, tak to jistě jde při každé práci.

U společnosti WizzAir jsem si za cca 30 euro koupil členství na rok a už při prvních letenkách se mi to na slevách vrátilo zpátky. Navíc, na jedno členství můžou kupovat a létat 2, vždy ale musí letět majitel účtu. Takže pokud cestujete v páru, je to mega výhodné si členství založit. Takto máte pak v kalendáři nižší ceny.

U obou společností jsem si stáhl android aplikaci a letenky tak mám vždy k použití a nemusím si je tisknout. Taky nikdy nekupuji přes pelikána apod. Je to jen prostředník. Zbytečné.

Takže si najdu nějakém porovnávači, srovnávači, blogu levné letenky, jejich kombinace a potom už jdu na web prodejce a pohledám si tam ty spojení sám.

Autobusy nejčastěji využívám flixbus. Případně lokální linky, záleží na lokaci, inspiruji se v google mapách, cestovatelských fórech a skupinách a na tripadvisor. Tj další super aplikace.

Peníze zpět z nakupů

Peníze zpět z nákupů booking a flixbus : https://www.tipli.cz/p/839563

Booking

Pozvěte své přátele k využití služeb Booking.com pomocí jedinečného odkazu. Vaši přátelé dostanou 10 % z ceny jejich pobytu zpět. – Odkaz zde

Využijte slevu na ubytování AirBnB

Přátelé, kteří se zaregistrují na Airbnb prostřednictvím tvého odkazu, získají slevu 725 Kč na rezervaci ubytování.   – Odkaz zde

 
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat