🇮🇹 Italiano II – Toskánsko 2019

Jakmile jsem viděl levné letenky z Vídně do Boloně – neváhal jsem. Mrknul jsem jaká je dlouhodobá předpověď na počasí a průměrné teploty v tomto období v Toskánsku a řekl jsem si jedu. Počasí vyšlo skvěle. Večer sice bylo chladněji, ale všechny dny svítilo sluníčko a v tričku, max mikině podle stínu xD a vyhrnutých kalhotách to od takových 10 – 17 šlo úplně parádně.

Když mám koupené letenky a mám ohraničený pobyt, tak dál jsem postupoval tak, že jsem si našel okruh měst a oblast, kterou bych nějak prakticky obcestoval. Buď se nabízela možnost dolů Bologna – Rimini – San Marino atd, nebo právě směr na východ Florencie a Toskánsko. Zvolil jsem 2.možnost. Do Florencie jsem se vždycky chtěl podívat a navíc jsem výlet mohl spojit s krásnou Sienou a taky velmi známou šikmou věží v Pise, kterou znám od malička, stejně jako Big Bena apod. Itinerář se najednou začal rýsovat.

Olomouc – Brno – Vídeň – Vídeň letiště – Bologna letiště

Tak a jedem ! Let byl brzo ráno, tak jsem z Olomouce odjel předchozí večer směr Brno… Tady jsem měl 4h na přestup, tak jsem si důkladně prošel celé Brno, hlavně střed, dal kávu, něco na jídlo a šel vyčkat na autobus do Vídně. Do Vídně jsme dorazili na čas, takže jsem měl dost času najít přesně zastávku na Erdbergu, zastávka pro AirLiner – autobus na letiště Schwechat asi 15minut – je hned venku u silnice – A, takže se podívejte na plánek, ať nečekáte vevnitř a bus neujede 😀

Na letišti bylo vše svižnější než jsem čekal. S tím Athénským to bylo určitě zatím největší, kde jsem byl, ale zorientoval jsem se velmi rychle a u Gate byl s předstihem na pánka. Ostatně bez zavazadel k odbavení a online check-inu je to easyčko, stačí přijít abych prošel bezpečnostní kontrolou a to je trend mít v minutách, takže by mi pokaždé stačila hodinka před. Takže letíííme a přistáváme v Bologni do sluníčka, kupuji si v automatu lístek kartou za 6E do centra a jedem. Autobus zastavuje přímo na hlavním vlakovém nádraží.

Bologna

Hned po opuštění prostranství před hlavním nádraží, kde se v 80.letech stal nechvalný atentát, jedna z největších tragédií Itálie, se dostávám k hlavní tepně směrem k historickému centru. Jako první míjím Castello di Porta Galliera, což je archeologické naleziště a u něj pěkná fontána Nymfy a mořského koně. Projdu kolem a ulicí nezávislosti mířím až k samotnému hlavnímu náměstí celého města Piazza Maggiore. Tato ulice, stejně jako řada dalších, je lemovaná podloubími, o celkové délce cca 40km, což může být dobré když prší 😀

Na náměstí najdeme Palazzo del Podestà, Neptunova fontána, San Petronio Basilica, Palazzo Re Enzo a shlukuje se tu největší koncentrace turistů, kaváren, zmrzlin a lidí. Moc se mi tu líbilo. Bologna je celá do oranžova, díky zachovalému velkému starému středu města, který patří do UNESCO.

Když se z námka dám doleva, dojdu po chvíli ke Dvěma věžím na
Piazza di Porta Ravegnana . Tento symbol Bologne, le due torri = dvě nejznámější věže z hodně věžatého města – stojící vedle sebe a z toho jedna je šikmá 😀 = to jsou Garisenda (48m a šikmá) a Asinelli (97m, 3.nejvyšší v IT). Je před nimi ještě socha Svatého Petra a já pokračuji dále na náměstí se 7 kostely a hlavně navštívit jednu z nejstarších, ne -li nejstarší univerzitu !

Zde působily známé nejenom italské tváře vědy, literatury apod. Například Dante Alighieri, Mikuláš Koperník, Petrarka a v Bologni se taky narodili známí vynálezci Marconi(bezdrátový telegraf) a Galvani (el,proud žabí stehýnka). Ve městě mají svá sídla známé automobilky Lamborghini a Maserati. Bologna je významný dopravní uzel do všech světových stran. 👀
No je toho hodně, všude se dá najít něco zajímavého👊
Na závěr figo perlička : ⚠️známé boloňské špagety ve skutečnosti s Bolognou nemají nic společného: jsou výmyslem komerční světové kuchyně.😜😂

Nejznámější památky a moudra :

Bologna

Bologna, super město, 2019, start a cíl výletu do Itošky IIvíce info v fotobalbu na této stránce.

Zveřejnil(a) FIGeO dne Neděle 3. března 2019

Florencie

Florencie / Firenze aneb nádherná perla a metropole Toskánska a pro mě místo s přesáhem. Je tu tolik památek, dechberoucích staveb (Santa Maria wtf) a souvislostí, že si je najdete na google sami 😀🇮🇹

Pro mě jsem si tu vypsal takové stěžejní body mých 2 dnů tady :
– renesance a spousta věcí a postav z historie, umění a literatury
– michellangelo , donatello jakk želvy ninja a další umělci jako Boticelli, Dante A.
– dobrý jídlo a víno (spíš kvantita 😥😀)
– jeden z prvních fotbalových týmů co jsem v dětství rozpoznal ( batistuta, chiesa, toldoxD)
– Socha Davida (tu znám od mala) a další
– Množství odkazů z mytologie
– odehrává se zde Inferno od Dana Browna
– krásná muzea, ale viděl jsem jen zlomek

Aspoň ve stručnosti seznam těch nejzajímavějších věcí, fakt, postřehů a zajímavostí ve Florencii, které navštíví nejspíš každý, včetně mě klasicky 😀

Florencie leží na řece Arno a přes řeku vede známý starý původní most Ponte Vecchio. Dominantou města, zdaleka viditelnou, je katedrála Santa Maria del Fiore, s nezaměnitelnou kopulí, věží a majestátností. Fakt neuvěřitelné u toho stát, obří nádherné dílo. Galerie a muzeum – Ufizzi a Palazzo Vecchio – zde najdete obří sbírky krásných, známých děl. Například Caesarova busta, originální socha Davida, obrazy známých malířů, sochy atd.

Chrám Santa Croce, věž Bargello na paláci, Neptunova kašna, palác Pitti, Boboli zahrady a pevnost Belvedere, Michelangelova vyhlídka s panoramatem města……Florencie je nejlepší pěšky !

Z tohoto krásného města se mi moc nechtělo, ale čekaly mě další parády. Flixbusem jsem z autobusáku kus za Florencii, kam jezdí vždy po pár minutách tramvaje (jede asi 20min) přímo z centra od nádraží – svištěl do skrytého pokladu – Sieny.

Florencie

2019, perla Toskánska

Zveřejnil(a) FIGeO dne Středa 13. března 2019

Siena

Krásné zachovalé historické město, dědictví UNESCO, velká část zástavby cihlová.

Ústřední velké náměstí ve tvaru mušle z 9 segmentů Piazza del Campo je úchvatné. Každoročně se zde odehrávají závody na koních, je zde rušno a v okolních uličkách živo. Na náměstí najdeme fontánu Pramen radosti, Palazzo Publico a 3.nejvyšší věž v IT Torre del Mangia – penězožrout.

Další skvost je sienské Il Duomo. Honosná katedrála a komplex. V Sieně také vznikla jedna z prvních, ne-li první finanční instituce na světe, která funugje dodnes : banka Monte dei Paschi di Siena.

Kostel st. Domenico – zasvěcený sv.Kateřině, která je významnou světicí a mj. patronkou města a také její vzácná kaple. Také místní hradby, které obklopují celé původní město a stojí za zmínku. Na panorama města se můžete podívat právě z místní pevnosti.

Pak už stačí jen sejít do klasických uliček a zákoutí a po svých prozkoumat tohle krásné zachovalé město. V Sieně je na nádraží taky velký patrový obchoďák a jelikož je Siena v kopečcích a vyvýšená, mají tu eskalátory a schody z vrchu začátku města až k nádraží – Porto Siena… což sem poprvé nevěděl a zbytečně jsem si feeest kus obešel, ale napodruhé jsem již efektivně využil.. Z nádraží, kde jsem si koupil lístek za cca 11E, jsem si to pěkně odsypal s přestupem v Empoli do dalšího města – Pisa

Siena

🇮🇹 Siena – Toskánsko 2019, krásné historické město, neponičené ve válce, hradby okolo celého centra, mušlovité hlavní náměstí Piazza del Campo, krásný dóm, budovy často z cihel, nejstarší finanční instituce, rodný dům Sv.Kateřiny a řada dalších památek. To je Siena. Brzy i fotogalerie s popisky.

Zveřejnil(a) FIGeO dne Úterý 30. dubna 2019

Pisa

Pisa, tak to je hlavně šikmá věž (Torre Pendente) a okolní stavby, neboli Piazza Duomo(Piazza dei Miracoli) s Baptisterií, hřbitovem, dómem. I procházka kolem řeky Arno stojí za to, zde se po březích blízko nejširšího mostu soustřeďuje hlavně noční život a posezení v restauracích a kavárnách je parádní 🙂 Typická Itálie.

Pisa je studentské město, ti tvoří cca polovinu 90 000 obyvatel. Mimojiné zde najdeme ještě :

  • Zbytky městských hradeb z pozdního středověku
  • Botanická zahrada, nejstarší v Evropě (založená roku 1544), leží jižně od náměstí Miracoli
  • Corso Italia, ulice, pěší zóna, propojující hlavní nádraží v Pise se středem města
  • Piazza del Pozzetto, malé náměstí u mostu Ponte di Mezzo
  • Neronovy lázně, řadu kostelů, citadelu
Pisa

Toskánské město Pisa známé hlavně pro svoji šikmou věž xD

Zveřejnil(a) FIGeO dne Pondělí 17. června 2019

Olomouc 🚍 Brno 🚍 Wien ✈ Bologna 🚍Firenze 🚍Siena 🚅 Pisa 🚅Firenze 🚍 Bologna ✈ Wien 🚍 Bratislava 🚅 Olomoucreportáž postupně ve fotkách- streetart Bologna

Zveřejnil(a) FIGeO dne Úterý 26. února 2019

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *