Bukurešť 🇷🇴

Hlavní město Rumunska je velké, určitě stojí za návštěvu a patří k němu letiště Henriho Coandy, největší v zemi, kam jsem přiletěl. Dá se zde platit vše kartou, až na pár obchůdků a pouličních prodejců, takže se nemusíte bát, že by město byla nějaká zastaralá východňárna ! 🙂

Měl jsem na město jednu noc, takže necelé dva dny a prošel jsem ty nejznámější památky, místa, zajímavosti.

Budova parlamentu

Palác parlamentu je asi nejznámější rumunskou budovou. Jedná se o důkaz Ceausescovy rozmařilosti, megalomanská stavba stála zhruba 4 miliardy dolarů. Jedná se o druhou největší budovu na světě a vůbec nejtěžší stavbu všech dob.

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je stavba postavená v roce 1922 na počest hrdinství rumunských vojáků v 1. světové válce. Původně dřevěný oblouk byl zrekonstruován v roce 1936, stavba je vysoká úctyhodných 26 metrů.

Náměstí revoluce

Náměstí revoluce nese název podle revoluce z roku 1989, kdy byl svržen diktátor Ceausescu. Nachází se zde bývalý Královský palác, Athenaeum a kostel Kretzulescu.

Královský palác

Královský palác byl vybudován v neoklasicistním stylu v roce 1937. Po 2. světové válce však éra rumunské monarchie skončila a z paláce se stalo Muzeum umění.

Athenaeum

Podobně jako naše Národní divadlo i Athenaeum bylo postaveno převážně z dobrovolných příspěvků. Nádherně vyzdobená budova otevřená v roce 1888 je nejprestižnější koncertní síní v Rumunsku a sídlo rumunské filharmonie.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *