Kriváň

Výstup na symbol Slovenska, 2494 (2.9.18)

Symbol Slovenska a od Liptova bránu Tater se svým typickým obrysem jsem měl v hledáčku už nějakou dobu. Takže nebylo na co čekat a střihnul jsem si jej jako druhý vysokotatranský vrchol. I když podle stránek SAD LM měl autobus na přelomu srpna a září zajíždět až do Tří studniček, tak bohužel zůstal v Podbanské a zdarec 😀 tak jsem šel pěšky a zkusil stopovat a hned se mi zadařilo a s Vladem, mým prvním řidičem v životě co mě vzal, jsem v kontaktu dosud. Také jsme se potkali nahoře a šli dolů ) Kluci šli modrou kolem Jamského plesa, já zelenou přes Grunik 1576 a napojit na modrou. Nad 2000 mnm už byla mlha, takže nebyly žádné výhled, každopádně zážitek jako hrom 🙂 Stejnou cestou jsme šli i dolů. Jednotlivé fotky a video s popiskem najdete na FB.

Kriváň

Kriváň – známá silueta, slovenský symbol, 2494, ze Tří studniček, výšlap 2.9.18

Zveřejnil(a) FIGeO dne Středa 30. ledna 2019

V neděli 2.9. jsem se vydal na Kriváň, symbol Slovenska.

Dá se na něj jít 2 stezkami. Buď po modré, na kterou se dostanete z červené, třeba od Štrbského plesa, nebo po zelené. Já si vybral o něco kratší, ale strmější zelenou od Tří studniček. To je poměrně známé výchozí místo, dřív zde byla chata, mezi vesnicí Podbanské a známou destinací Štrbské pleso.

Toto místo je velmi málo obsluhováno autobusy. Jezdí jen o prázdninách a jen o víkendech 🙁 i když bylo na netu, že 2.9. jede, tak už nejel a řidič mě vyhodil na zastávce Zruby. Takto mi přidal cca 8km s převýšením. Díky moc. Rozhodl jsem se poprvé stopovat a úspěšně 😀

nakonec jsem tedy túru začal v dobrém čase, se zpožděním třeba půlhodinky max. Pěkně jsem si vyšlápl, míjím první přístřešky, jdu lesní stezkou a stále stoupám.

Kosodřevina posléze ustupuje a už před sebou vidím svůj dnešní cíl, jeho úplný pyramidový vrchol je bohužel zahalen v mlze. Jinak počasí dobré.

Tady zelená končí a dál se pokračuje až na vrchol po modré. Je potřeba se vysápat na hřeben, přes hranu už jsou tedy rozhledy do obou stran a pak pokračovat dál až do Daxnerova sedla. Odtud je krásně pohled na Krivanské zelené pleso.

Ze sedla už je to jen a jen nahoru, často po čtyřech, popravdě to převýšení tady bylo fakt dost. Cca 1500 m. Poté už jsme na vrcholu, kde je krásný dvojkříž  s věncem. Já jsem nahoře měl bohužel mlhu, takže nebyly výhledy, ale to nevadí, jinak bylo počasí v klidu na krátké triko, hlavně, že nepršelo 🙂 Určitě se sem ještě vydám třeba tou druhou trasou v budoucnu.

Kriváň je jeden z nejvyšších vrcholů Slovenska. Dosahuje výšky 2 494,7 m n. m. Je neoficiálním symbolem svobody Slováků a slovanské soudržnosti.

Žiaden fotoaparát však nezachytí ten pocit slobody voľnosti, ktorý opisuje Mikuláš Dohnány vo svojich veršoch: „Oj vitaj zora slávneho života, vitaj dennica voľného Kriváňa. Tvoj blesk čo v kráse večnej sa ligotá, mraky a chmáry všetky rozháňa.“

Google photos album

Youtube video

Mapy trasa

 

One thought on “Kriváň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *